Ocieplenie ścian pianką PUR jest to doskonały sposób na obniżenie kosztów energii oraz poprawę komfortu w domu. Izolacja pianką jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zatrzymanie ciepła w zimie i odprowadzenie go w lecie. Jest to również doskonały sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem. Pianka PUR to rodzaj pianki natryskowej, która jest często stosowana do izolacji. Izolacja jest niezbędna do tego, by zmniejszać koszty związane z ogrzewaniem budynku. Dzięki niej mniej ciepła z niego ucieka, więc utrzymuje się w nim wyższa temperatura.Tym samym mniej paliwa jest niezbędne do uzyskania wyznaczonej temperatury we wnętrzu.
Warto o tym wiedzieć, by zadecydować o tym, czy ocieplenie ścian pianką jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Co musisz o nim wiedzieć? Izolacja ścian pianką PUR polega na rozpyleniu specjalnego środka, który rozpręża się i zwiększa swoją objętość. W ten sposób powstaje trwała i mocna warstwa izolacyjne. Dzięki niej można zmniejszyć ilość ciepła, jaka ucieka z budynku. Izolacja pianką ochroni też przed nadmiernym przegrzewaniem pomieszczenia. Może też ochronić przed hałasem oraz wilgocią. .
Ocieplanie ścian pianką można podzielić na dwa rodzaje. Zamiennie można stosować dwa rodzaje pianki PUR. Pianka otwartokomórkowa jest nazywana pianką miękką, jest używana do izolowania ścian wewnętrznych.
Wykorzystuje się ją do ocieplania poddaszy oraz ścian. Z racji tego, że pianka jest nakładana natryskowo, to skutecznie wnika we wszelkie rowki i szczeliny.
Tym samym nie ma ryzyka powstawania mostków cieplnych, które są przyczyną strat ciepła.
Alternatywą dla niej jest pianka zamkniętokomórkowa, czyli twarda. Stosuje się ją do izolacji tarasów, dachów i fundamentów. Ma ona za zadanie izolację termiczną oraz wodną. Czasami jest też wykorzystywana do ocieplania budynków inwentarskich, chłodni, przechowywalni owoców i warzyw oraz hal.
Ocieplanie ścian pianką PUR ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo skuteczne. Pianka nakładana jest w sposób, który umożliwia szybką i wydajną pracę. Pianki nie trzeba rozkładać ręcznie, więc wnika ona nawet w drobne szczeliny. Już po kilku chwilach od aplikacji piana rozpręża się i wyraźnie zwiększa swoją objętość. Bardzo ważne jest to, że piana tworzy spójną całość. Nie ma w niej łączeń i spoin, które mogłyby być słabymi miejscami ocieplenia. Szczelność i ciągłość pokrycia sprawia, ocieplenie pianą PUR doskonale sprawdza się przy skomplikowanych konstrukcjach. Pianka skutecznie tłumi dźwięki.
Jest też odporna na większość związków chemicznych oraz czynniki biologiczne. Nie pleśnieje i nie jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii czy grzybów. Pianka dobrze przylega do różnych materiałów budowlanych. Nie ma więc znaczenia czy jest ona aplikowana na cegły, drewno czy beton. W każdym wypadku pianka trwale przylepi się do podłoża i stworzy na nim warstwę termoizolacyjną. Bardzo ważną zaletą jest również możliwość wykonania ocieplenia w krótkim czasie.
Podstawową wadą ocieplenia przy pomocy pianki jest jego cena. W Polsce wciąż jest to nowość, która wzbudza pewne wątpliwości osób o konserwatywnych poglądach na budownictwo.
Z racji tego, że do położenia pianki potrzebny jest specjalny sprzęt, a piana dobrej jakości też jest dość kosztowna, to cena wykonania ocieplenia jest również dość wysoka.
Trzeba jednak pamiętać, że obecnie możemy zaobserwować bardzo duży wzrost cen styropianu i wełny mineralnej, który sprawia, że różnica w kosztach nie jest tak wyraźna.
Wykonawcę najlepiej jest znaleźć w internecie. Na portalach ogłoszeniowych jest mnóstwo specjalistów, którzy mogą zająć się wykonaniem takiego ocieplenia. Przed nawiązaniem współpracy koniecznie trzeba przeczytać opinie na temat konkretnego wykonawcy. .